čtvrtek 16. června 2011

3. den 21.6. - Peking (Letní palác, Lama chrám)

Čekal nás poslední den v Pekingu a Letní palác. Letní palác je nádherný chrámový komplex na jezeře relativně daleko od centra Pekingu. Naše cesta vedla přes most, na ostrůvek uprostřed jezera, lodí k Letnímu paláci, vzhůru k soše budhy a zpět k bráně podél jezera. Tady jsme stáli před problémem, jak chytit taxi.  Jako před každým turistickým lákadlem i tady se nacházeli "fixed price" taxikáři, které jsme nehodlali podporovat a tak jsme se rozhodli jít "kousek" pěšky a někde si něco chytnout. Po asi hodině (a pár kilometrech v 35 stupních) jsme si naplno uvědomili , že chytnout taxi nebude úplně easy. Naštěstí jsme nakonec dorazili na okruh a brzo jsme seděli v taxíku na cestě k našemu poslednímu cíli - Lama chrámu.


Mostík v rámci areálu Letního paláce
Letní palác z jezera


Letní palác zespodu
Letní palác - pohled zvrchu
Po několika minutách jsme vystoupili u Lama templu a po dalších pár sekundách Jirka zjistil, že jeho Nikon zrcadlovka pokračuje dál v cestě taxíkem, ale bez nás.  Následoval krátký, leč bezvýsledný sprint za taxi vozem. V náhlém zoufalství naše kroky vedli k nejbližší vývařovně, která se holedbala english menu. Náš taxikář byl totiž natolik fér, že nám jako první (a téměř poslední) předal i účet z taxametru s tel. číslem taxi služby. Po chvíli se nám podařilo vysvětlit náš problém a majitel už volal přímo taxikáři  do vozu. Po cca hodině jsme se dočkali téměř neuvěřitelného okamžiku, kdy taxikář přijel a předal Jirkovi zpět jeho Nikon D90 tak, jak ho nechal v taxi. V Číně nevídané.

Guinnes book statement
Model bájného vrchu v Lama templu


Mega budha v Lama templu

Návštěva Lama templu už proběhla hodně pod vlivem této události. Stojí za to poznamenat že v Lama templu se nachází největší socha budhy z jednoho kusu dřeva na světě (santalové dřevo) a v kláštěře stále žije 60 mnichů. Focení soch budhů je zakázané a tak i my se musíme obejít bez obrazové dokumentace. Po Lama templu už následoval jen rychlý oběd na hotelu, cesta na letiště, obvyklé 1 hodinové zpoždění v letadle a let do Shenzhenu. Shenzhen a Roman nás přivítali skleníkovým počasím s vysokou teplotou i  vlhkostí. Večer jsme ukončili v Seikou (přístavní část Shenzhenu) a místní irské restauraci s pár carlsbergy. Před spaním jsme se ještě pobavili setkáním s dvěma Slováky, kteří se snažili přemluvit místní dívky k družbě s komerčním aspektem. Nicméně podle jejich reakcí nebyla jejich cenová nabídka vyslyšena.....

Žádné komentáře:

Okomentovat