středa 8. června 2011

12. den 30. 6. Guilin - Li River trip

Ráno jsme zjistili, proč nebylo tak lehké vymyslet Li river trip. Všechny velké lodi vlastní jedna firma (jediná licence), ta provozuje cca 300 lodí, které vyplouvají každý den. Na každou loď se vejde okolo 80 turistů. Slušný business J. Pro výlet máte dvě možnosti: velké lodi (tzv. Luxury), kterým cesta trvá cca 4 hodiny a během plavby dostanete hnusný oběd. Druhou možností jsou menší loďky, těm cesta trvá kratší dobu (vyplouvají z jiného místa), jsou bez jídla a jsou více mobilní. Na první pohled se zdá cesta menší (někdy bambusovou) lodí jako super volba, bohužel na druhý pohled už nikoliv. Během cesty lodí jsme viděli nespočet krásných scenérií a nafotili stovky fotek, nicméně po pár hodinách už se začínají panoramata i tady opakovat.
Přístaviště/zlatý důl

Li river panoramata



Neštastníci na bamboo lodích
Hells kitchen










Většinu cesty jsme strávili na střeše lodi, odkud byl nejlepší výhled na řeku a okolní dění. Díky tomu jsme také přišli o masovou část obědu, neboť tu nám sežrala čínská část pasažérů, takže na nás s Jirkou zůstala jen rýže a vegetariánská strava. Obecně jídlo je lepší na lodi moc neřešit, protože při cestě uvidíte do kuchyně ostatních lodí a při pohledu na přípravu Vás může rychle přejít chuť (např. vařilo se z vody z řeky). Při sledování řeky jsme brzo pochopili jak dobře jsme udělali, když jsme si nevzali malou loď. Podél obou břehů řeky je totiž po celé trase rozeseto nespočet obchůdků a jiných turistických pastí. Malé lodi v podstatě pouze přejíždějí mezi těmito body tak, aby lodníci získali co nejvíce na provizích z prodejů. A když nekoupíte, tak se nejede dál…to jsme ještě netušili, že brzo poznáme, jak tento princip funguje.
Li řeka
Li řeka










V 13h jsme se vylodili v Yangshuo, podle Wikitravel nejhorší turistické místo v číně. Nejdražší turistické tretky, největší rip off. A my to můžeme jen potvrdit. Krátce po vylodění nás vyzvedl náš průvodce s autem a protože se během rána vyjasnilo do azura, rozhodli jsme se pro další “fakultativní” výlety. Hodinový výlet na bamboo lodi za 150RMB a Shangrila trip za 100RMB. Kdokoliv čtete tento blog, prosím neudělejte stejnou blbost jako my ! Bamboo boat trip se odehrál na 10 minut vzdálené říčce s několika jezy. Průvodce nás naložil a odjel na nás čekat k výstupní stanici. Zpočátku vše vypadalo v pořádku a náš “gondolier” se pořád řehtal a něco si čínsky mumlal. Komplikace nastaly, když jsme po několikáté odmítli zabočit k občerstvovacímu ostrůvku a k fotícím pontonům (po trase bylo několik fotocenter, kde se Vám snažili nacpat fotky, na kterých sjíždíte řeku). Čínan začal být nevrlý a začal vtipkovat, že nás zvrhne do řeky, když nebude photo. Když neuspěl, dojel doprostřed řeky k další pivní stanici a odmítl pokračovat dál, pokud si nedáme něco k pití. Když jsme odmítli, vytáhl majitel “stánku” peníze a začal gestikulovat, že jsme turisti, že máme peníze a musíme platit. To už se v nás začala vařit krev, nicméně jsme úplně nechtěli utopit dva foťáky a iphony. Okolo řeky nevedla žádná silnice, takže variant odrazit ke břehu a odjet autem nefungovala. Gondoliér si zatím otevřel pivo, louskal ořechy a hladově koukal, kolik z nás vypadne peněz. Nakonec jsme zavolali našemu průvodci (díky bohu, že jsme ho měli) a řekli mu, co se děje a že se náš lodní zasekl u piva. Ten když viděl, že někam voláme trochu znervózněl, rychle dopil a začal se chystat. Pár čínských výkřiků z telefonu od našeho průvodce ho pak přivedlo zpět do provozní rychlosti. Aby naše nasranost nabyla vrcholu, zjistili jsme od kolem plovoucích dvou Rusek, že oni zaplatili za bamboo boat 50RMB, tj. třikrát méně než my. I přes naši maximální snahu se nám z průvodce nepodařilo nic vymoci zpět (za opruz s lodníkem, za předražený trip), naopak nám řekl, že s podobným jednáním musíme jako turisti v Číně počítat.

Bamboo přístaviště

"Romantický pohled" z bamboo loďky

Čínský zmrd


Abychom si pohár vypili do dna, rozhodli jsme se ještě pro jeden trip – Shangrilu. Jednalo se o hodinovou plavbu na větší lodi (i s průvodcem) skrze skanzen, kde na povel skákali a tancovali najatí Číňani, druhá část atrakce je potom mikrovesnička ve stylu skanzenu, kde opět najatí Číňani předvádí, jak se vyráběli různé věci v minulých časech.

Umělá Shangrila
Komedie pro turisty









Zpočátku se nám vše líbilo, ale až časem nám došlo, že se vlastně jedná o zábavný park, kde není nic autentické a vše je jenom fake pro turisty. A my si naivně mysleli, že jedeme do skutečné vesnice, kde žijí normálně lidé. Nasraní jsme dorazili zpět do hotelu a dali si alespoň dobrou večeři dle doporučení z Wikitravel v Hao Heng Shi Jia. V 8:30 jsme zkoukli vodopádovou show našeho hotelu.


Oba už jsme chtěli z tohodle města co nejrychleji zmizet, ale ještě nás čekal jeden ojeb – taxi na letiště. Zpáteční cesta na letiště už byla za 120RMB a nakonec jsme za ní i jeli, ale přesto se nám zpočátku taxikář snažil natlačit do ceny i mýtné (napsal něco čínsky na papírek a opakoval ok). Škoda mrhat dalšími řádky, Guilin je město zlodějů. Letadlo mělo zase hodinu zpoždění, jak jinak.

Žádné komentáře:

Okomentovat