pátek 17. června 2011

2. den 19.6. - Peking (Great Wall, Ming Tombs, upsell - hedvábí a nefrit)

Po zkušenostech z předchozího dne jsme se rozhodli pro předraženou jistotu a koupili si Great Wall trip v hotelu za krásných 400RMB. Odjezd v 8:20 mikrobusem, naštěstí s nečínskými turisty. Výklad v angličtině potěšil a mírně jsme se pobavili, když se nás průvodkyně nevěřícně ptala jestli je Česká republika skutečně nezávislý stát. Mingovy hrobky doporučujeme, ráno je tam relativně málo turistů a atmosféra je na Čínu až nezvykle klidná. Hlavní budova je postavena bez hřebíku a sloupy jsou z cedrů starých přes tisíc let. Poté následoval selling v nefritové továrně. Jednalo se o megabudovu kam se vozí stovky autobusů denně. Z nefritu je možné koupit takřka vše: šperky, sošky, prostírání atd. Bohužel marketing na nás zafungoval beze zbytku a my jsme nakoupili za hodně peněz. Věřím, že to průvodkyně ocenila, protože už předtím se přiznala, že má 3% z každého prodeje. Po obchodní části přišlo na řadu krmení v megaobrovské restauraci ve stylu prasečárny. Až při odjezdu, při pohledu na stovky autobusů, si člověk uvědomil, jak velký je tohle business.


Vchod k Mingovým hrobkám
Chrám bez jediného hřebíku a jeho
cedrové sloupy


Každá cihla v Mingově hrobce je
podepsaná vesnicí, která ji dodala.
Great Wall
Následovala cesta na Great Wall v Badalingu. Někde se říká, že velký Mao řekl, že každý Číňan musí alespoň jednou vidět Velkou zeď. Většina Číňanů, si toto vzala za své a tak zeď doslova přetéká turisty. Cesta začíná v obstarožní čínské lanovce a pokračuje až cestou do tzv. Hero path – několika set metrovým úsekem s velmi intenzivním stoupáním. Po cca 2 hodinovém rozchodu jsme opět pokračovali v cestě. Další částí byla opět komerční vsuvka v podobě Silk muzea, které se ze 90% skládá z velkého obchodu, kde se nám snažili natlačit "výhodné" hedvábné výrobky. Tentokrát už bez úspěchu. Jediným pozitivem byla cesta okolo olympijského komplexu, takže jsme měli možnosti vidět Nest a plavecký stadion. Místo u hotelu jsme se nechali vyhodit v centru města na ulici Wangfujing. Odtud jsme si prošli Donghuamen night market, kde se dá koupit na špejly prakticky cokoliv (maso, hadi, brouci, štíři, sea food atd.). I když to vše vypadá "zajímavě" opatrnost k žaludku nakonec zvítězila, Jirka sice zkusil jednoho opečeného hada, ale po jednom soustu ho stejně vyhodil - byl pouze spálený a tvrdý, nic extra. Hlad nás nakonec vyhnal hledat nějakou slušnou restauraci, bohužel oblast nabízela primárně fast foody a první odpovídající restaurací byla čerstvě otevřená (2 týdny) Sun Tung Lok Chinese cuisine.
Olympijské Hnízdo
Noční trh



Pár pamlsků z trhu

Holoubek k večeři, i s hlavičkou
Luxusní restaurace v sousedství nejlepších hotelů slibovala kulinářský zážitek, neb její sestra-matka v Hongkongu získala 3 Michelinovy hvězdičky. Nakonec však mimo hezkého prostředí a nadprůměrného účtu zanechala spíše podprůměrný zážitek a zklamání. Nebrat.

Žádné komentáře:

Okomentovat