sobota 18. června 2011

1. den 18.6. - odlet, Peking (Forbiden city, Jingshan Park, Hutongy, Tiananmen)

Naše cesta započala odletem z pražského letiště směr Amsterdam. Tam na nás čekal Boeing 747-400, ve kterém jsme si užili 9,5 hodin v economy třídě. Nepříliš vyspalí jsme cca v 9:00 přistáli v Pekingu. Proběhla výměna peněz v několika směnárnách, abychom eliminovali riziko falešných peněz (zkušenosti známých potvrzovali, že výměna v čínské bance negarantuje pravost bankovek). Posledním krokem před vstupem do země byla pasová kontrola. Ta byla také poměrně vtipná, turista je prolustrován, vyfocen a následně může ohodnotit pasovou kontrolu pomocí panelu se smajlíky Jirka i Martin pasovou kontrolu pochválili).

Náměstí Nebeského klidu
 
Smogový výhled z hotelu


Kamery na každém sloupu
Vchod do Zakázaného města

Po výstupu z klimatizované haly jsme okamžitě dostali ránu od pekingského smogu. Člověk měl pocit, jako kdyby vstoupil do smradlavé mlhy s teplotou okolo 35 stupňů. Taková deka přes hlavu. Dostat se taxíkem do hotelu taky nebylo jednoduché, Číňané neumí číst latinku, takže opsaná adresa hotelu byla téměř na nic (poučení vždy si vyfotit čínské znaky a ukazovat adresu na telefonu). Po poradě asi pěti osob (taxíkáři a naháněči) taxíkář potvrdil, že ví, kam má jet a vyrazil směr Radisson SAS u exhibition centra. Nebyl čas na časovou ani jinou aklimatizaci, takže jsme hned vyrazili do víru velkoměsta.
Za první cíl jsme si vybrali Forbidden city, palácový komplex v centru města, hlavní cíl každého turisty v Číně, v Pekingu. V každém průvodci vás připravují na to, co vás čeká, ale realita je ještě horší. Okamžitě po vystoupení z taxi se ocitnete pod útokem průvodců a prodejců zájezdů na čínskou zeď. Evropané (ne-Asiaté) v tomto případě fungují jako ultra magnet. Důležitá poznámka platná pro celou Čínu: na všech památkách je 95% turistů z Číny, takže neexistuje varianta, že by byl Evropan přehlédnut.

Nakonec se nám podařilo probít se všemi obchodníky, koupit lístky a dostat se do komplexu. To je jediné místo, kde jsme od "turistických pomocníků" měli klid. Forbidden city bohužel trpí tím, že tam jsou úplně všichni a všichni jsou Číňané. Pokud k tomu přidáte vedro, dusno, smog a "hygienické" návyky místního obyvatelstva, rychle pochopíte, že Forbiden city = masakr. Chrámový komplex je větší než se zdá,je dlouhý několik kilometrů a nám trvalo projít od první k poslední bráně cca 3 hodiny. Tady se s Jirkou poprvé nechali vyfotit Číňané. Tento trend nás provázel celou dovolenou a naše fotky přibyly v hodně čínských albech a sociálních sítích.

Následovalo náměstí Nebeského klidu - Tiananmen. Největší náměstí na světě a pravděpodobně jediné náměstí, kde musíte projít bezpečnostním rámem (jako na letišti). Troufám si říct, že náměstí  a jeho okolí je jedno z nejsledovanějších míst na světě, což potvrzuje množství kamer na každém sloupu v okolí + vojáci a policisté na každém kroku. Poslední překvapení na náměstí byla skupina Číňanů, kteří drhli kartáči povrh náměstí kostku po kostce.
Pekingská kachna k večeři
Podvodník na rikše a naše jízda Hutongy

Pohled na Zakázané město
z Jingshan Parku


Cestou od náměstí jsme si chtěli projít Hutongy (původní staré uličky Pekingu). Po cestě nám své služby (za 30 RMB) nabídl řidič motorové rikšy a my jsme si naivně pomysleli, že jsme narazili na jediného poctivého Číňana. Po cca 10 minutové jízdě, čínan zastavil, vytáhl "oficiální ceník" v podobě papírové vizitky a začal požadovat 300 RMB (cca 750 CZK). Klasická turistická past, před kterou varují všechny průvodci. Po asi 15 minutové hádce a gestikulování, jsme poslali řidiče k šípku se 100 RMB, chvíli sice ještě zkoušel protestovat, ale pak si uvědomil, že už víc nevymůže ( a hlavně věděl, že i tak nás obral). Vzpruzeni na nejvyšší úroveň jsme si prošli Jingshan park a pavilon Budhy na jeho kopci (po cestě nám byla x krát nabídnuta rikša za 30RMB:-)).  V osm večer jsme se rozhodli odebrat na večeři do jedné z místních vybraných restaurací. Vzít si taxi na místě se rovnalo vzít si taxi na Staromáku. Nabídnutá cena 80RMB vs. skutečná cena 11RMB od normálního taxíku hovoří za vše. Bohužel féroví taxíkáři nemluví anglicky a neumí číst v mapách, takže odchyt taxi je běh na delší trať. Restaurace Xiao Wangs Home Restaurant v Ritan parku nezklamala a potvrdila, že anabáze se vyplatila. Ve 23hodin místního času usínáme spánkem utahaných turistů. První poučka z průvodců se každopádně potvrdila už první den: jakmile se Vám někdo snaží pomoci, jedná se o podvodníka, který vás chce obrat.
Drhnoucí četa na náměstí

pátek 17. června 2011

2. den 19.6. - Peking (Great Wall, Ming Tombs, upsell - hedvábí a nefrit)

Po zkušenostech z předchozího dne jsme se rozhodli pro předraženou jistotu a koupili si Great Wall trip v hotelu za krásných 400RMB. Odjezd v 8:20 mikrobusem, naštěstí s nečínskými turisty. Výklad v angličtině potěšil a mírně jsme se pobavili, když se nás průvodkyně nevěřícně ptala jestli je Česká republika skutečně nezávislý stát. Mingovy hrobky doporučujeme, ráno je tam relativně málo turistů a atmosféra je na Čínu až nezvykle klidná. Hlavní budova je postavena bez hřebíku a sloupy jsou z cedrů starých přes tisíc let. Poté následoval selling v nefritové továrně. Jednalo se o megabudovu kam se vozí stovky autobusů denně. Z nefritu je možné koupit takřka vše: šperky, sošky, prostírání atd. Bohužel marketing na nás zafungoval beze zbytku a my jsme nakoupili za hodně peněz. Věřím, že to průvodkyně ocenila, protože už předtím se přiznala, že má 3% z každého prodeje. Po obchodní části přišlo na řadu krmení v megaobrovské restauraci ve stylu prasečárny. Až při odjezdu, při pohledu na stovky autobusů, si člověk uvědomil, jak velký je tohle business.


Vchod k Mingovým hrobkám
Chrám bez jediného hřebíku a jeho
cedrové sloupy


Každá cihla v Mingově hrobce je
podepsaná vesnicí, která ji dodala.
Great Wall
Následovala cesta na Great Wall v Badalingu. Někde se říká, že velký Mao řekl, že každý Číňan musí alespoň jednou vidět Velkou zeď. Většina Číňanů, si toto vzala za své a tak zeď doslova přetéká turisty. Cesta začíná v obstarožní čínské lanovce a pokračuje až cestou do tzv. Hero path – několika set metrovým úsekem s velmi intenzivním stoupáním. Po cca 2 hodinovém rozchodu jsme opět pokračovali v cestě. Další částí byla opět komerční vsuvka v podobě Silk muzea, které se ze 90% skládá z velkého obchodu, kde se nám snažili natlačit "výhodné" hedvábné výrobky. Tentokrát už bez úspěchu. Jediným pozitivem byla cesta okolo olympijského komplexu, takže jsme měli možnosti vidět Nest a plavecký stadion. Místo u hotelu jsme se nechali vyhodit v centru města na ulici Wangfujing. Odtud jsme si prošli Donghuamen night market, kde se dá koupit na špejly prakticky cokoliv (maso, hadi, brouci, štíři, sea food atd.). I když to vše vypadá "zajímavě" opatrnost k žaludku nakonec zvítězila, Jirka sice zkusil jednoho opečeného hada, ale po jednom soustu ho stejně vyhodil - byl pouze spálený a tvrdý, nic extra. Hlad nás nakonec vyhnal hledat nějakou slušnou restauraci, bohužel oblast nabízela primárně fast foody a první odpovídající restaurací byla čerstvě otevřená (2 týdny) Sun Tung Lok Chinese cuisine.
Olympijské Hnízdo
Noční trh



Pár pamlsků z trhu

Holoubek k večeři, i s hlavičkou
Luxusní restaurace v sousedství nejlepších hotelů slibovala kulinářský zážitek, neb její sestra-matka v Hongkongu získala 3 Michelinovy hvězdičky. Nakonec však mimo hezkého prostředí a nadprůměrného účtu zanechala spíše podprůměrný zážitek a zklamání. Nebrat.

čtvrtek 16. června 2011

3. den 21.6. - Peking (Letní palác, Lama chrám)

Čekal nás poslední den v Pekingu a Letní palác. Letní palác je nádherný chrámový komplex na jezeře relativně daleko od centra Pekingu. Naše cesta vedla přes most, na ostrůvek uprostřed jezera, lodí k Letnímu paláci, vzhůru k soše budhy a zpět k bráně podél jezera. Tady jsme stáli před problémem, jak chytit taxi.  Jako před každým turistickým lákadlem i tady se nacházeli "fixed price" taxikáři, které jsme nehodlali podporovat a tak jsme se rozhodli jít "kousek" pěšky a někde si něco chytnout. Po asi hodině (a pár kilometrech v 35 stupních) jsme si naplno uvědomili , že chytnout taxi nebude úplně easy. Naštěstí jsme nakonec dorazili na okruh a brzo jsme seděli v taxíku na cestě k našemu poslednímu cíli - Lama chrámu.


Mostík v rámci areálu Letního paláce
Letní palác z jezera


Letní palác zespodu
Letní palác - pohled zvrchu
Po několika minutách jsme vystoupili u Lama templu a po dalších pár sekundách Jirka zjistil, že jeho Nikon zrcadlovka pokračuje dál v cestě taxíkem, ale bez nás.  Následoval krátký, leč bezvýsledný sprint za taxi vozem. V náhlém zoufalství naše kroky vedli k nejbližší vývařovně, která se holedbala english menu. Náš taxikář byl totiž natolik fér, že nám jako první (a téměř poslední) předal i účet z taxametru s tel. číslem taxi služby. Po chvíli se nám podařilo vysvětlit náš problém a majitel už volal přímo taxikáři  do vozu. Po cca hodině jsme se dočkali téměř neuvěřitelného okamžiku, kdy taxikář přijel a předal Jirkovi zpět jeho Nikon D90 tak, jak ho nechal v taxi. V Číně nevídané.

Guinnes book statement
Model bájného vrchu v Lama templu


Mega budha v Lama templu

Návštěva Lama templu už proběhla hodně pod vlivem této události. Stojí za to poznamenat že v Lama templu se nachází největší socha budhy z jednoho kusu dřeva na světě (santalové dřevo) a v kláštěře stále žije 60 mnichů. Focení soch budhů je zakázané a tak i my se musíme obejít bez obrazové dokumentace. Po Lama templu už následoval jen rychlý oběd na hotelu, cesta na letiště, obvyklé 1 hodinové zpoždění v letadle a let do Shenzhenu. Shenzhen a Roman nás přivítali skleníkovým počasím s vysokou teplotou i  vlhkostí. Večer jsme ukončili v Seikou (přístavní část Shenzhenu) a místní irské restauraci s pár carlsbergy. Před spaním jsme se ještě pobavili setkáním s dvěma Slováky, kteří se snažili přemluvit místní dívky k družbě s komerčním aspektem. Nicméně podle jejich reakcí nebyla jejich cenová nabídka vyslyšena.....

středa 15. června 2011

4. den 22.6. Shenzhen relax

V Shenzhenu jsme vždy měli trochu smůlu na počasí. I první den nás přivítal deštěm. Při hledání indoor zábavy jsme vzali zavděk Saige electronic plazou, jedním z největších místních elektro tržišť. Pro Čecha neuvěřitelný pohled. Přestavte si něco jako obchodní dům Kotva, ale cca dvakrát větší i vyšší a zcela plný malých obchůdků, které nabízejí vše, co si dokážete představit od oficiálních výrobců, přes čínské výrobky až k oficiálním výrobkům v čínské úpravě. A teď si představte, že těch obchodních domů je celá ulice jeden vedle druhého, nebo dokonce několik ulic. Tak vypadá prodej elektroniky v centru Shenzhenu. 

Sai Ge tržnice zvenku
... a zevnitř, jedno z 9 pater
Číňani milují západní kult fast foodů, místní McDonald i KFC doslova praskal ve švech a to samé platí i pro Starbucks. Vtipné bylo vysvětlení našeho hostitele Romana. Číňanům sice nechutná káva ve Starbucks, ale chodí tam protože je to cool a patří to k image. Stále pršelo a nás čekala další indoor tržiště na hranici s Hongkongem - Luohu. Místní tržnice je opět něco jako Kotva naplněná tentokrát čínským tovarem všeho druhu, primárně však kopiemi všeho, co si dokážete představit. Přes počáteční zvědavost nás tržnice rychle přestala bavit a nahánění prodavačů "handbags, watches" už na nás působilo jak červený hadr na bejka. Možná je poznámka pro milovníky hodinek, mezi fejky vedly U-boat, Hublot a klasické Rolex.

Večeři jsme si dali opět v prostředí přístavu Seikou v místní  japonské restauraci Tepanyaki, ve stylu all you can eat. Mírně těhotní jsme si ještě dali poradu a na další den usnuli spánkem přežraných.
Legendární Luohu market
Luohu - vstup do HK

Ještě pár slov k Shenzhenu...vznikl na povel čínské vlády, když spojila dvě vesnice Louhu a Seikou. Za 30 let se město dostalo na 14 milionů obyvatel. To, že Čína je země neomezených možností, potvrzuje i fakt, že Shenzhen bude (byl) v červenci 2011 dějištěm Univerziády a protože dopravní obslužnost úplně nevyhovovala, rozhodla se vláda postavit paralelně 9! tras metra najednou. Takže v době naší návštěvy se každý den otvíralo x nových stanic a tras. Prostě Čína je velká ve všech ohledech.

úterý 14. června 2011

5. den 23.6. Lijiang

Ráno jsme se hodně dobře vyspali (v Shenzhenu opět pršelo). Náš let Shenzhen-Kunming měl standardní čínské zpoždění 1 hodinu, kterou jsme nakonec skoro nahnali a v Lijiang (2 100m n m. ) jsme přistáli se zpožděním pouhých 15 minut. Na letišti už na nás čekal náš taxikář v terénním minivanu. Po prvních 20 minutách cesty z letiště do města jsme pochopili, proč potřebujeme off road taxi. Z letiště neexistovala silnice a skákání v autě trochu připomínalo offroad závod. Po cca 30 minutách (už na silnici) náš taxíkář naboural a my museli přesednout do jiného vozu.

Místní taxi
a aktéři naší bouračky

Hotel
Hotel a terasa

Hotel Tea Boutique a hlavně výhled na město byl k nezaplacení. Večer si nás byla zkontrolovat i naše čínská průvodkyně pro další dny - Rosey, proběhla demonstrace mapy a plánu. Pak už následoval downtown. Asi budu mluvit za všechny, když řeknu, že večerní Lijiang se nám z celé Číny líbil nejvíce. Centrum pulsuje životem, úzké uličky jsou naplněny obchůdky a turisty, to vše křižují drobné kanály s vodou a v barech a restauracích běží karaoke, instrumentálky nebo místní lidová tvorba.

Uličky nočního Lijiangu
Zpěv místních umělkyň

k večeři smažené včelky na chili
Vstup do starého města

I na večeři jsme měli štěstí a pochutnali si na jakovi i včelích larvách. Při večeři jsme se stali obětí zájmu jedné maturitní třídy, která se s námi skoro celá nechala vyfotit a dožadovala se našich Qu-Qu účtů. V Číně totiž nejede Facebook (je blokován), ale qu-qu je čínský ekvivalent, který má (stejně jako FB u nás) u Číňanů obrovský úspěch. Na večer jsme se ještě zúčastnili místní disco a šli do hajan.

pondělí 13. června 2011

6. den 24.6. Tiger leaping gorge 1

Další den nás čekala cesta k Tiger leaping gorge (TLG), jednomu z best treků v Číně. Trek vede podél místní říčky Yangtze v délce několika desítek kilometrů s velkými výkyvy (několik set metrů). Cesta čínským terénním vozem značky Great wall trvala 2 hodiny a stála 200 RMB. V cca 10 hodin jsme stáli u vstupu do přírodního parku (vstup 50RMB). V pravé poledne jsme dorazili do prvního guest housu (kombinace hostelu, malé restauračky a mikroshopu) Naxi family guest housu.


Rozbřesk nad Lijiangem
Vjezd do TLG


a pořád stoupáme
První stoupání v TLG a pohled zpět
Po prvních dvou hodinách intenzivního stoupání, už jsme byli řádně rozcvičení a naše 8kilové "ultralehké" batohy se už nejevily jako ultralehké. To nejlepší nás teprve čekalo 4 hodinový stoupák s převýšením 600m. Nejtrpčí pro nás byl pohled na naši průvodkyni. My tři (a hlavně Roman) jsme jevili značné známky únavy a výstup 28 meandry (bends) k vrcholu (signature part celého tracku) byl přerušován našimi chvilkovými srdečními kolapsy. Oproti tomu naše průvodkyně v džínách nejevila nejmenší známky únavy a nezadýchaná a nezpocená se na nás se soucitem dívala, jak se trápíme.


Naxi GH
Panoramata



Povinné foto


Cestičkou k vrcholu

Později nám vysvětlila, že tento trek šlape minimálně jednou měsíčně a tak už je to pro ní tak trochu rutina. Nutno poznamenat, že se nás snažila alespoň utěšit, ze máme těžké batohy:-). První den jsme sice ušli jen 11 km, ale nám to přišlo jak maraton. Po cestě jsme potkali několik skupin, které většinou transport batožiny outsoursovali na místní koně. K večeru jsme dorazili do Teahorse guesthousu, kde jsme i strávili noc. K večeři jsme si dali standardní jídlo rýže s něčím a popili místní kukuřičnou pálenku. Trochu jsme znejistili, když jsme viděli, jak nám spirit lijí asi z 50litrových umělohmotných demižonů, ale ujistili nás, že zrak neztratíme a přežijeme. Stále vidíme a žijeme, takže good.



Kukuřičné pole a náš první nocleh
v Tea Horse GH
Tea Horse GH



Tady se platilo 10Yuanů za foto


Výhled z Tea Horse GH

Ubytování v guest housu bylo v pohodě, za 120RMB za pokoj jsme získali menší dvoulůžák s trochu divočejší koupelnou. Jídla stojí okolo 20-30 RMB. Problém noclehu  v této oblasti je, že domy jsou postaveny pouze a jedině ze dřeva a to nepříliš silného. Takže večer celý dům, 2 patra po 6-7 pokojích sdílel všechny televizní programy, chrápání a další živočišné zvuky (rozmnožování jsme naštěstí nezaregistrovali).

neděle 12. června 2011

7. den 25.6. Tiger Leaping gorge 2

Všechny bolely nohy a nikdo se příliš netěšil na další kombinaci solárka, řidšího vzduchu a výstupu na Mont Everest.  K snídani jsme si dali omeletu na tři způsoby. V této oblasti téměř neexistuje jiná možnost "turistické" snídaně než palačinka nebo omeleta. tuto rozmanitost jsme si užívali celé 4 dny v oblasti Gorge a Shangrily. Cca hodinu po startu jsme minuli Half way guest house a pokračovali dál. Naštěstí druhý den byl spíše o sestupu,takže nálada výrazně stoupla, na druhou stranu sešup stál za to a bez pevných bot by se jednalo o mission impossible. Co ubylo na stoupání, to přibylo na délce a v konečné stanici - Sean guest housu jsme měli v nohách 14km. Zní to jako brnkačka, ale při sestupu člověk občas potřeboval i ruce a teplota i nadmořská výška taky nepřidaly.


Naše průvodkyně Rosey
Panoramata
Seans GH

Po cestě k Seanovi jsme minuly Tinas guest house. Tina Guest house - před kterým varují jak wikitravel, tak Sean samotný. Podle Seanových rad to skoro vypadalo na otevřenou válku mezi oběma guest housy. Ubytování u Seana bylo mimo jiné způsobeno tím, že naše průvodkyně byla dcerou majitele- tedy Seana. U Seana proběhla krátká obědo-svačina ve znamení standardních nudlí/rýže s něčím. Po obědě jsme se vydali k řece a middle leap gorge vzdáleném cca 4km v roklině pod guest housem. Cesta vedla zpočátku přes políčka, wallnut garden a později jako vždy cestou necestou. Odměnou byl pohled na bouřící řeku v korytu TLG.
Yangtze řeka
Yangtze řeka
Skupinové foto
cestou k řece
Tady se objevil další čínský nešvar - nějaká rodinka si přivlastní část cesty a vybírá na něm "mýtné". K večeři jsme si nechali doporučit místní hamburger na způsob bramboráku a šli spát do megaměkké postele (při zalehnutí se člověk zabořil skoro tak, že ho nebylo vidět).