úterý 31. května 2011

Doprava v Číně a HK

Letecká doprava - Čína má velké množství leteckých tras a prakticky každé větší město (rozuměj pár milionů)  má letiště. My jsme letadlo jako dopravní prostředek použili pro všechny naše přesuny, je sice dražší než vlak nebo autobus, ale je rychlejší a pohodlnější. Přesto je poměrně problematická, podle statistik je totiž 25% letů zpožděno. Bohužel naše spoje měli zpoždění ve 100% a to mezi půl až dvěma hodinami. V Číně je ještě jedna specialita, i když je let zpožděn a nemůže odstartovat, pasažéři jsou "nahnáni" do letadla a čekají, až na let přijde řada. Všechny domestic flights měly first class, business i economy. Důvod všech zpoždění byl „air traffic“, univerzální zaklínadlo. Čína má totiž přehuštěný vzdušný prostor a zpoždění na denním pořádku.

Autobusová a vlaková doprava - moc jsme nezkoušeli. Pouze v Guilinu jsme použili městkou MHD. Princip je jednoduchý u vchodu hodíte do kasičky 1 Yuan a jdete si sednout. Žádné lístky ani štípaní, jednoduchá logistika.

Taxi - nejvíce využívaná, v různých městech platí různé ceny. Ve většině měst mají taxi dvě barvy - fialovou a zelenou. Minimálně v Shenzhenu platilo, že zelené jezdí pouze mimo centrum. U ostatních měst si nejsem jist (v Guilinu mohou zelené určitě i do centra). Při nástupu do taxi je vždy nutné zkontrolovat, že běží taxametr. I tady jsou taxikáři vynalézaví v okrádání turistů. Nástupní taxa vždy obsahuje nějaký package kilometrů a pak už běží taxametr. Obecně lze říci, že taxi je oproti ČR velmi levné, i když Vás okradou. V Shenzhenu stojí nástup do taxi 10RMB, 1km stojí 2,40RMB minuta čekání 0,80RMB. Taxikáři jsou zde slušní a nikdy nezkoušeli žádné triky. V Guilinu je nástupní sazba 7RMB, bohužel tady jsme narazili na samé podvodníky (více v detailech k výletu do Guilinu) a vždy jsme museli jet za pevnou sazbu, která byla více než nadsazená, přesto pro Čecha levná - 100 a 120 RMB za cenu z/na letiště. Z Pekingu máme spíše pozitivní pocity až na pár taxikářů v centru, kteří rovnou nabízí nělikokanásobnou pevnou cenu, jsme vždy měli štěstí. U hotelu jsme vždy dostali na vizitce registrační číslo taxi vozu pro případné stížnosti a i ceny taxi od hotelu byly fér.

Doprava v HK je zcela odlišná než v Číně. Vše je čisté, jasné, téměř jako v Evropě. Taxi je o trochu dražší než v Číně a funguje na jiné struktuře ceníku (např. platí se po 200m, za zavazadlo atd.). Klíčovým dopravním prostředkem je metro, které spojuje celý HK v několika linkách a funguje jako hlavní tepna města. Doplňkem jsou pak autobusy a jedna linie tramvaje (dvoupatrové), která protíná část Central napůl. Poslední prostředek, který jsme využili, byli ferries - lodě které spojují jednotlivé ostrovy v HK. Největším benefitem v HK je Octopus karta, kterou je možné hradit všechny prostředky dopravy + spoustu dalších věcí jako fast foody, vstupy na další atrakce apod. Jedná se o bezkontaktní čipovku, kterou vždy někde přiložíte, poplatek se automaticky odečte a vy nemusíte řešit kolik ta či ona cesta stála. Stačí pouze dobíjet. Open card je opravdu výsměch ve srovnání s tím, co zvládli v HK.

Žádné komentáře:

Okomentovat