úterý 31. května 2011

Doprava v Číně a HK

Letecká doprava - Čína má velké množství leteckých tras a prakticky každé větší město (rozuměj pár milionů)  má letiště. My jsme letadlo jako dopravní prostředek použili pro všechny naše přesuny, je sice dražší než vlak nebo autobus, ale je rychlejší a pohodlnější. Přesto je poměrně problematická, podle statistik je totiž 25% letů zpožděno. Bohužel naše spoje měli zpoždění ve 100% a to mezi půl až dvěma hodinami. V Číně je ještě jedna specialita, i když je let zpožděn a nemůže odstartovat, pasažéři jsou "nahnáni" do letadla a čekají, až na let přijde řada. Všechny domestic flights měly first class, business i economy. Důvod všech zpoždění byl „air traffic“, univerzální zaklínadlo. Čína má totiž přehuštěný vzdušný prostor a zpoždění na denním pořádku.

Autobusová a vlaková doprava - moc jsme nezkoušeli. Pouze v Guilinu jsme použili městkou MHD. Princip je jednoduchý u vchodu hodíte do kasičky 1 Yuan a jdete si sednout. Žádné lístky ani štípaní, jednoduchá logistika.

Taxi - nejvíce využívaná, v různých městech platí různé ceny. Ve většině měst mají taxi dvě barvy - fialovou a zelenou. Minimálně v Shenzhenu platilo, že zelené jezdí pouze mimo centrum. U ostatních měst si nejsem jist (v Guilinu mohou zelené určitě i do centra). Při nástupu do taxi je vždy nutné zkontrolovat, že běží taxametr. I tady jsou taxikáři vynalézaví v okrádání turistů. Nástupní taxa vždy obsahuje nějaký package kilometrů a pak už běží taxametr. Obecně lze říci, že taxi je oproti ČR velmi levné, i když Vás okradou. V Shenzhenu stojí nástup do taxi 10RMB, 1km stojí 2,40RMB minuta čekání 0,80RMB. Taxikáři jsou zde slušní a nikdy nezkoušeli žádné triky. V Guilinu je nástupní sazba 7RMB, bohužel tady jsme narazili na samé podvodníky (více v detailech k výletu do Guilinu) a vždy jsme museli jet za pevnou sazbu, která byla více než nadsazená, přesto pro Čecha levná - 100 a 120 RMB za cenu z/na letiště. Z Pekingu máme spíše pozitivní pocity až na pár taxikářů v centru, kteří rovnou nabízí nělikokanásobnou pevnou cenu, jsme vždy měli štěstí. U hotelu jsme vždy dostali na vizitce registrační číslo taxi vozu pro případné stížnosti a i ceny taxi od hotelu byly fér.

Doprava v HK je zcela odlišná než v Číně. Vše je čisté, jasné, téměř jako v Evropě. Taxi je o trochu dražší než v Číně a funguje na jiné struktuře ceníku (např. platí se po 200m, za zavazadlo atd.). Klíčovým dopravním prostředkem je metro, které spojuje celý HK v několika linkách a funguje jako hlavní tepna města. Doplňkem jsou pak autobusy a jedna linie tramvaje (dvoupatrové), která protíná část Central napůl. Poslední prostředek, který jsme využili, byli ferries - lodě které spojují jednotlivé ostrovy v HK. Největším benefitem v HK je Octopus karta, kterou je možné hradit všechny prostředky dopravy + spoustu dalších věcí jako fast foody, vstupy na další atrakce apod. Jedná se o bezkontaktní čipovku, kterou vždy někde přiložíte, poplatek se automaticky odečte a vy nemusíte řešit kolik ta či ona cesta stála. Stačí pouze dobíjet. Open card je opravdu výsměch ve srovnání s tím, co zvládli v HK.

neděle 29. května 2011

Good planning is THE KEY....

Jak již bylo řečeno času je málo a k vidění je toho v Číně víc než dost. Kvůli těmto faktům jsem se rozhodl narvat do pláno co se dá.... a takto vypadá výsledek:
18.6. odlet Praha-Amsterdam-Peking s KLM, přes 9 hodin si budeme užívat 747-400
19.6. v 8,55 letiště Peking, check in v hotelu Radisson SAS (opět díky sousedovi), spánek a Peking
20.6. celý den v Pekingu, asi výlet ke Zdi
21.6. většina dne v Pekingu, v 18,00 odlet směr Shenzhen s Southern China Airlines. 21,05 jsme v Shenzhenu
22.6. relax v Shenzhenu, asi zkusíme Mission Hills Golf resort (neuvěřitelných 216 jamek) a navštívíme místní legendární tržnici
23.6. dopolední relax v Shenzhenu, odpoledne odlet Kunming-Lijiang. V 18,10 jsme v Lijiangu, vstupní bráně do oblasti Shangri-la. Ubytování na jednu noc máme v malém hotýlku Tea Boutique.
24.6. ráno pick up naší průvodkyně Rosey a vzhůru k Tiger Leaping Gorge
25.6. druhý den Tiger Leaping Gorge
26.6. výlet Shangri-la
27.6. výlet Shangr-la, v 19,00 odlet zpět do Shenzhenu, kde budeme 23,10
28.6. dopolední spánek v Shenzhenu, odpoledne lokální pochůzky, 22,10 odlet do Guilinu. Přílet Guilin 23,10 a ubytování v Waterfall Hotelu, který je známý největším lidsky zbudovaným vodopádem (jojo je to kýč, ale je v centru)
29.6. výlety v okolí Guilinu
30.6. výlet v okolí Guilinu, ve 23,50 odlet do Shenzhenu, 00,50 Shenzhen a Romanův domov
1.7. rekonvalescence v Shenzhenu, odpoledne přesun místní MHD do HongKongu
2.7. procházky Hongkong
3.7. procházky HongKong
4.7. výlety HongKong, 23,00 odlet z HongKongu do Amsterdamu a následně Prahy, kde budeme v 8,30 ráno

Toliko k planningu, uvidíme jak dopadne execution phase :-)

pátek 27. května 2011

Mapy, plánky a spol.

Níže přikládám různé mapy toho jak jsme se po Čině pohybovali, nebo plánky a mapy, které jsme někde získali a jsou relevantní k našemu pobytu. Doporučuji si dopředu stahnout pár aplikací do iPhonu, které už mají mapový podklad (už není zapotřebí datové spojení) a řídit se podle nich.
Ilustrační mapa Číny a míst, kde jsme se pohybovali

Ilustrační mapa Pekingu a místa, která jsme navštívili


Mapa cestování v okolí Lijiangu je uložená pod tímto linkem.
TLG a ostatní cesty v okolí Lijiangu



Autentická mapka Tiger Leaping Gorge
Mapa Guilinu



úterý 24. května 2011

Rezervace, visa, booking a spol.

Dovolená v Číně s sebou nese ruzné aktivity, vyžadující různé rezervace a platby. Pro naši cestu jsme využili tyto servery:

Fly United - mezinárodní letenky a visa, využívám je na služebky a vše šlape v pohodě
Expedia - domestic flights, původně jsme zkoušeli ctrip, ale rychlost serveru nás rychle odradila. Nakonec jsme Expedii použili i na čínský hotely (vyjma Radissonu).
Synotrip - lokální průvodci, server na který jsem narazil na TripAdvisoru, k nalezení jsou průvodci pro jednotlivé části Číny. Přes server je první kontakt, pak už komunikace probíhá emailem. Nutná registrace.
Pro rezervaci hotelů se dále nabízí Agoda nebo klasický Hotels.com
Ad visa - stojí za zmínku, že jsme žádali o dvouvstupové visum a překvapivě jsme narazili. Konzul vyžadoval doklad o cestě ven z Číny a opětovném návratu. Argument, že do Hongkongu se cestuje MHD neprošel a ani dodatečná letenka ven z Číny pomohla. Takže nakonec jsme získali pouze jednovstupové visum.

Ostatní informace jsme čerpali z klasických zdrojů:
Tripadvisor - dílčí výběr hotelů dle recenzí
Wikitravel - studium turistických pastí

úterý 3. května 2011

Plán a přípravy

Čína by si určitě zasloužila několik týdnů (možná i měsíců) cestování, bohužel díky několika faktorům jsou k dispozici pouze 2 týdny. Nezbývá než naplánovat těch několik dní tak, aby člověk co nejvíce viděl i zažil :-).
Cesty se zúčastní dva jedinci: Jirka a Martin, pro některé dílčí výlety náš tým posílí náš hostitel Roman.

Cestovat budeme se Southern China Airlines po ose Praha-Amsterdam-Peking-Shenzhen a nazpět Hongkong-Amsterdam-Praha. Jako základní tábor bude využit Shenzhen, kde zneužijeme appartmánu našeho kamaráda (díky Romane:-)).

Co je v plánu:
  • stop over v Pekingu - Zakázané město, Chrám nebes, Náměstí nebeského klidu, Hutongy, Zeď
  • Shenzhen - místní populární tržnice, návštěva místního Home Creditu, golf v Mission Hills
  • Shangri La - výlet do míst, kde začíná Tibet, Tiger leap gorge
  • Hongkong, Macao - Victoria hill,
  • Guilin - co stihneme, tohle bude na krev

Tohle vše by se mělo stihnout mezi 21.6. a 6.7., tak uvidíme jaká bude realita. Jako dopravní prostředek nám budou sloužit primárně vnistrostátní linky, vlaky a lodě.

Klíčová fakta před cestou:
  • Do Číny je zapotřebí visum, my bereme dvouvstupové za 75 USD
  • Do Číny je zapotřebí nějaké to očkování, my bereme tyfus, žloutenky a japonskou encefalitidu. Vzteklina byla rozmluvena. Antimalarika doporučována a my doporučení rozhodně nepodceníme.
  • Po vstupu je nutné vyměnit "tvrdou" měnu za místní, jinak si člověk nic nekoupí
  • Čekají nás dva týdny bez Googlu a Facebooku :-)
  • Čeká nás "teplé" období s teplotami přes 30 stupňů a 80% vlhkostí
  • V Číně využijeme náš GSM mobil, pouze vložíme místní SIM